פסטיבל אשדודאשירה

top7.jpg
התזמורת האנדלוסית הישראלית אשדוד

מטרוז' - המרכז

 למוסיקה אתנית לוד

אנסמבל "מטרוז" (שזירה בעברית), קם במסגרת המרכז האתני בלוד. הוא מתמקד במוזיקה שמקורה בחבל אנדלוסיה שבספרד מתקופת תור הזהב. המוזיקה נשתמרה בקרב יהודי צפון אפריקה. נגני האנסמבל מנגנים בכלי נגינה אותנטיים כגון: עוד, דרבוקה, טאר, בנג'ו וקאמנג'ה. בניהולו המוזיקלי של יורם אזולאי. בפעילותו התרבותית והחינוכית מקרב אנסמבל "מטרוז" את הציבור היהודי לשורשיו התרבותיים ומגשר בין מזרח למערב.

בחודש אוקטובר 2015 החל לפעול פרויקט מטרוז' - המרכז האתני לוד, ללימודי מוסיקה ערבית-שארקית, שירה, פיוט ומוסיקה אנדלוסית. העיר לוד שמה לה למטרה להעצים ולקדם את פסיפס התרבויות, הדתות והקהילות בעיר ולפעול למען קירוב הלבבות בין האוכלוסיות השונות.

מטרוז' משמעותו אריגה, מוסד תרבות זה אורג יחדיו את העולמות המוזיקליים הקיימים בלוד ומביא לידי ביטוי את העושר של השירה והמוזיקה הערבית הקלאסית לצד העושר של הפיוט היהודי והמוזיקה האנדלוסית. כל קהילה, לחוד וביחד. לצורך הקמת המרכז האתני ובסיוע משרד התרבות, חברו עיריית לוד ורשת המתנ"סים של העיר למרכז לפיוט ושירה באשדוד, ולתזמורת האנדלוסית הישראלית המלווים מקצועית פרויקט חשוב וייחודי זה. ייסוד המרכז האתני לוד הינו אבן דרך משמעותית לשימור ושיפור איכות החיים כעיר שוחרת שלום בין תושביה, וזאת באמצעות התרבות, האמנות והמוזיקה.

s7.jpg
w7.jpg

מטרת העל הינה העלאת המודעות בקרב ילדים ונוער בעיר לוד לחשיבותה של המוזיקה על כלל גווניה וסגנונותיה ופרט העמקת הקשר עם המורשת המוזיקאלית היהודית והערבית.

מטרת העל של הפרויקט הינה העלאת המודעות בקרב ילדים ונוער בעיר לוד לחשיבותה של המוזיקה על כלל גווניה וסגנונותיה ובפרט העמקת הקשר עם המורשת המוזיקלית היהודית והערבית, וזאת באמצעות:

- לימוד מעשי על כלים מזרחיים/אתניים – מיועד לשני המגזרים

- בניית תזמורת ילדים אשר משלבת כלים מהמזרח (כמו: עוד, קאנון )וכלי הקשה דרבוקה ודף לצד כלים מערביים כגון כינור וחליל צד.

- בניית מקהלת ילדים מהמגזר הערבי

- הקמת אנסמבל פייטנים עירוני המבוסס על בני המקום יהודים וערבים

- ייסוד פסטיבל יהודי-ערבי בקנה מידה ארצי

פעילות המרכז מתקיימת ב- 3 מוקדים בעיר לוד -

שני מתנ"סים המשמשים את התושבים היהודים ומתנ"ס אחד המשמש את האוכלוסייה הערבית בעיר.

פעילות המרכז האתני מנוהלת ומרוכזת על ידי:

רשת המתנ"סים (ניהול אדמיניסטרטיבי),

המרכז לפיוט ושירה (ניהול אומנותי: יורם אזולאי)

ניזאר אלכטר המנהל את הפעילות במתנ"ס שיקגו (ניהול אומנותי כולל כתיבת לחנים, עיבודים ועוד),

וכל זאת בשיתוף פעולה מלא של המתנ"סים בהם מתקיימות הפעילויות.