פרס תור הזהב

זוכי פרס תור הזהב 2017 > ד”ר אבי עילם אמזלג
קטגוריית מוזיקה

 ד”ר אבי עילם אמזלג<br>קטגוריית מוזיקה


ד”ר אבי עילם אמזלג
קטגוריית מוזיקה

קטגוריית מוזיקה

ד"ר אבי עילם אמזלג - קורות חיים

  ד"ר אבי (עילם)אמזלג נולד בקזבלנקה שבמרוקו,ועלה ארצה ללא משפחתו בשנת 1952 במסגרת עליית הנוער. הוא למד במדרשה הממלכתית למחנכים למוסיקה בתל אביב ובאקדמיה למוסיקה על שם רובין בתל אביב. לאורך קריירה מוסיקלית ענפה ורבת שנים, פיתח סגנון אישי המאחד מסורות מוסיקליות ממזרח ומערב.את עבודת הדוקטור שלו בנושא "התפיסה המלודית בשירת הבקשות של יהודי מרוקו", כתב ב-1986 בהנחיית פרופ' אמנון שילוח. בשנת 1994 הוזמן ד"ר עילם-אמזלג לסייע בהקמת התזמורת האנדלוסית הישראלית ולנצח עליה. תחת שרביטו בוצעו והועלו על הכתב בתווים מאות יצירות מוסיקליות - שעד אז היו חלק ממסורת נגינה שהועברה בעל-פה משמיעה בלבד, ממורה לתלמיד, ללא תווים. מתפקידו זה פרש בעונה התשיעית של התזמורת כאשר יצא לגמלאות. יצירותיו המקוריות של עילם-אמזלג, העוסק כיום בהלחנה וניצוח, משלבות את המוסיקה של יהודי מרוקו עם המוסיקה הסימפונית המערבית. הן בוצעו לאורך השנים על ידי מיטב הגופים המוסיקליים בארץ וברחבי העולם, כולל התזמורת הקאמרית הישראלית, רביעיית החליל הפילהרמונית של אורי שהם ועוד. 

תחת שרביטו של ד״ר עילם אמזלג הועלו על הכתב בתווים מאות יצירות מוסיקליות - שעד אז היו חלק ממסורת נגינה שהועברה בעל-פה משמיעה בלבד עילם-אמזלג לימד ומלמד באוניברסיטאות שונות,ונבחר למרצה מצטיין באוניברסיטת בן גוריון ובאוניברסיטת חיפה. הוא פרסם שפע מחקרים,ספרים ומאמרים אודות המוסיקה של יהודי מרוקו.

כמו כן, זכה בפרסים שונים, כגון פרס עיריית תל אביב ופרס התזמורת הקאמרית הישראלית.כיום, מרצה ד"ר עילם-אמזלג בתחומי פולקלור ומוסיקולוגיה באוניברסיטת חיפה – וכותב ספר חדש העוסק במוסיקה האנדלוסית היהודית והערבית. 





חזרה לרשימת הזוכים