פרס תור הזהב

זוכי פרס תור הזהב 2017 > ריימונד אבקסיס
קטגוריית מפעל חיים

ריימונד אבקסיס<br>קטגוריית מפעל חיים


ריימונד אבקסיס
קטגוריית מפעל חיים


קטגוריית מפעל חיים

 הגב’ ריימונד אבקסיס- קורות חיים 

הזמרת והשחקנית הישראלית ריימונד אבקסיס נולדה ב-1943 בעיר קזבלנקה שבמרוקו. כבר כילדה קטנה הופיעה כזמרת בארמונו של מלך מרוקו -אולם כשהייתה בת 10 ,עלתה משפחתה לישראל והשתקעה באשדוד. גם בארץ הקודש, לא ויתרה אבקסיס על הבמה והשירה, ומיד לאחר שילדה את בתה - השחקנית והדוגמנית יעל אבקסיס -החלה להופיע. 

מהר מאוד קצרה ריימונד אבקסיס הצלחה על הבמות והתפרסמה בקרב יוצאי מרוקו בישראל. היא הקליטה עשרות אלבומים - והחלה מקבלת עוד ועוד הזמנות להופעות ברחבי הארץ, במרוקו ובעולם. השירים בביצועה הפכו מזוהים עם אישיותה הכובשת וקולה מרטיט הלבבות - בינהם להיטיה הגדולים: "דאכ לחביב", "עטיווני לכאס","דאבה תנדם עלייה", ועוד. 

לפני כארבעים שנה, כשלושה חודשים לאחר שילדה את בנה הצעיר אליאל, נהרג בעלה מוריס בתאונת דרכים כשהסיע אותה לאחת מהופעותיה. אבקסיס לא ויתרה – והמשיכה לטפל בילדיה ובמקביל לטפח קריירה - לא רק מוסיקלית, אלא גם בקולנוע ובתיאטרון. החל מאמצע שנות השמונים החלה לשחק בסרטי קולנוע בצרפת, והחל מ-1998 כבשה גם את המסך הישראלי - בין היתר בסדרה הטלוויזיונית "פלורנטין" ששודרה בערוץ 2 ,בסרט הקולנוע "המנגליסטים" עליו הייתה מועמדת לפרס אופיר בקטגוריית השחקנית הראשית הטובה ביותר,בסרט "משהו מתוק", בדרמה "אהבה זה כואב" ששודרה בערוץ 10 ,ובסדרה "המשאית" בערוץ 2 ,לצד זאב רווח, שלום אסייג ואחרים.

בשנת 2005 שיחקה אבקסיס יחד עם בתה יעל בדרמה זוכת פרס האקדמיה לטלוויזיה "חתה יסבח סבח", בבימויו של דוד דרעי. היא גילמה את ליליאן אלמקייס, אלמנה קשת יום, המתמודדת עם אמה המעורערת ועם בתה השרויה במערכת יחסים קלוקלת. על תפקידה זכתה בפרס השחקנית הטובה ביותר לשנת 2005 .אבקסיס שרה גם את "נשבעתי" שיר הנושא של הדרמה והשיר הראשון שהקליטה בישראל בעברית.

האלבומים שהקליטה אבקסיס הפכו לנכס צאן ברזל תרבותי בכל בית צפון אפריקאי. היא הופיעה עם התזמורת האנדלוסית הישראלית בקונצרטים רבים, כמו גם עם הרכבים מוזיקליים צעירים - ובכך תרמה רבות לשימור והנצחת תרבות יהודי מרוקו.חזרה לרשימת הזוכים