פרס תור הזהב

זוכי פרס תור הזהב 2017 > פרופ’ משה בר אשר
קטגוריית מחקר

פרופ’ משה בר אשר<br>קטגוריית מחקר


פרופ’ משה בר אשר
קטגוריית מחקר

קטגוריית מחקר 

פרופ` משה בר -אשר - קורות חיים

משה בר־אשר נולד בי"ב בתמוז תרצ"ט (1939)בקצר א־סוק (ראשידיה) שבמחוז תאפילאלת במרוקו, למד ב"חדר" ובבית הספר המקומי. הוא עלה ארצה בעליית הנוער בחנוכה תשי"ב (1951).בארץ למד בכפר הילדים "ביתנו" ברעננה, בישיבת "הדרום" ובבית המדרש למורים שלה ברחובות.

בר־אשר למד באוניברסיטה העברית בירושלים בחוגים ללשון העברית ולמקרא, וכתב את עבודת הדוקטור "מחקרים בסורית של ארץ ישראל - מקורותיה מסורותיה ובעיות נבחרות בדקדוקה" בשנת תשל"ו (1976)בתשכ"ח (1968 ) השתלם בסורבון ובקולג' דה־פרנס בפריז, בשנים תשל"ח-תשל"ט (1978 - 1979 )השתלם בבלשנות

באוניברסיטת הרווארד. הוא פרופסור אמריטוס של החוג ללשון העברית באוניברסיטה העברית בירושלים, לאחר הוראה של ארבעים ושלוש שנים במוסד זה. הוא שימש בה ראש החוג ללשון העברית,ראש המכון למדעי היהדות ויושב ראש ועדות המינויים בתחומים העיוניים.

בשנים תשמ"ז-תשנ"ג (1987 - 1993 )כיהן כסגן נשיא האקדמיה ללשון העברית, ומשנת תשנ"ג (1993 )הוא מכהן כנשיא האקדמיה. בתשנ"ה נבחר בר־אשר חבר־חוץ של האקדמיה האמריקנית

פרופ' בר אשר פרסם שבעה ספרים וכמאה מאמרים על יצירותיהם של חכמים במגרב

למדעי היהדות. בר־אשר שימש פרופסור אורח באוניברסיטאות בצרפת ובארה״ב, ובשנים תשנ"ד-תש"ס (1994 - 2000 )היה סגן נשיא קרן הזיכרון למען תרבות יהודית.

משה בר־אשר הוא חתן פרס ישראל בחקר הלשון העברית ובחקר לשונות היהודים לשנת תשנ"ג (1993)הוא זכה בפרס בן־צבי לחקר מסורות יהדות המזרח לשנת תשס"ב (2002 ),בתואר דוקטור לשם כבוד של INALCO מאוניברסיטת פריז בתשנ"ה (1995)ובתשס"ה (2005)מאוניברסיטת חיפה, ובפרס אמ"ת לשנת תשע"ב בבלשנות.

תחום עיסוקו המדעי: העברית הקלסית ובמיוחד לשון חכמים, הארמית של ארץ ישראל, מסורות הלשון והּׁשַ רְ ח' של יהודי צפון אפריקה והעברית של יהודי דרום־מערב צרפת.

בר־אשר פרסם כחמישה־עשר ספרים ומאות מאמרים מדעיים בכתבי עת בארץ ובחוץ לארץ וערך עשרות קבצים וספרי יובל. הוא ייסד וערך מעל עשר שנים את כתבי העת "מסורות" ו"מחקרים בלשון"; ויחד עם פרופ' ד' דימאנט הוא ייסד וערך את כתב העת "מגילות" (עריכה של כרכים א-ט).והוא המייסד והעורך של סדרת "אסופות ומבואות"בהוצאת האקדמיה. חזרה לרשימת הזוכים