פסטיבל אשדודאשירה

top3.jpg
אביב גפן ואביתר בנאי - קרדיט לימור אדרי

פסטיבל תור הזהב

המושג תור הזהב מזוהה בקרב רוב הישראלים עם היסטוריה, ספרי היסטוריה, שירת ימי הביניים בבחינת הבגרות בספרות ובעיקר משהו שצריכים ללמוד מעט ולשכוח מהר. אך המונח ספרד, או אנדלוסיה, מקפל בתוכו לא רק עולם תרבותי עשיר ומרתק ,אלא הרבה מעבר לכך.כפי שאנו עדים בדור האחרון בישראל, אנדלוסיה היא גם תפיסת עולם של פתיחות ומתינות תרבותית, תפיסת עולם הגורסת שיתוף פעולה וגשרים בין תרבויות ודרך חיים המעמידה את האמנויות, את הספרות וההגות בראש סדרי החיים, מול חומרנות חולפת, כפי שכתב ר' משה איבן עזרא: "יפה בית של שיר מבית של זהב."

אין ספק שבישראל, בדור האחרון, קם תור הזהב וניער את האבק שדבק בו על גבי ספרי ההיסטוריה. אולם אין זו התעוררות של לימוד בלבד, אלא תור הזהב של העשייה הים תיכונית מזרח תיכונית של ישראל של היום תפיסת עולם של הפרייה תרבותית הדדית היא המאפיינת, היא כלי הקיבול אליו זורמים צלילים, טקסטים, קולות ותמונות מכל כיווני רוחות התרבות.

s3.jpg
w3.jpg

פסטיבל תור הזהב חוגג את שנתו החמישית בחול המועד פסח 2017 .

אשדוד, עיר הפייטנים במסורת ספרד ועיר ים תיכונית מודרנית, היא שהתניעה את ההתעוררות הזאת ומובילה אותה. אשדוד מגשימה עצמה כאנדלוסיה החדשה. פתיחות זו באה לידי ביטוי בחיי היום יום בעיר אשדוד, בהיותה עיר פסיפס המורכבת מ- 99 קהילות שונות.

תור הזהב כבר כאן ומתוכו מתעוררת תרבות שלמה של מוסיקה, פיוט, ספרות והגות שמקורותיה בשורשים הפלאיים ובפילוסופית החיים החכמה והמתונה של אנדלוסיה. פסטיבל ימי תור הזהב מבקש להרים את כל ההתרחשות התרבותית אל פסגה חדשה ואל דרך פתוחה, נדיבה, דינמית ומבטיחה הפרייה הדדית ויצירה מתחדשת ומרעננת למען עתיד תרבותי של שגשוג ושלום לכל שוחרי התרבות בארץ.

פסטיבל תור הזהב, חוגג את שנתו הרביעית בחמישה ימים של רב תרבותיות. הפסטיבל שם לו למטרה להעמיק את הקשר עם המורשת היהודית המוסיקלית והתרבותית, ויצירת פסיפס המחבר בין מזרח למערב. תקופת תור הזהב של ספרד התאפיינה ביצירה גדולה, בפתיחות וסובלנות תרבותית ומשמשת כאבן דרך משמעותית לדורות הבאים.

פסטיבל תור הזהב מציג את הרב תרבותיות והעושר התרבותי שהביאו קהילות יהודיות מרחבי העולם לישראל בכלל ולאשדוד בפרט, בה מתרכזות כ 100- קהילות יהודיות מתפוצות ישראל. במסגרת הפסטיבל מתקיימים שיתופי פעולה חד פעמיים המתכתבים עם תקופת תור הזהב ומשקפים את הפתיחות התרבותית ושיתופי הפעולה שהיו בה והשפעתם על התרבות היהודית והישראלית עד ימינו אנו.

הפסטיבל יתקיים בחול המועד פסח 2017, בימים רביעי- ראשון, 12-16 באפריל, בהשתתפות למעלה מ 100- אמנים ויוצרים כולל התזמורת האנדלוסית אשדוד, הסימפונית אשדוד, הרכבים מוזיקליים, זמרים, סולנים חזנים ועוד שיופיעו במתחמי התרבות של אשדוד: אמפי אשדוד, המשכן לאמנויות הבמה, בית יד לבנים, מרכז מונארט לאומנויות, בכיכר המשכן והמוזאון לתרבות הפלשתים. עוד בפסטיבל: "פרס תור הזהב" על תרומה לקידום מורשת יהודית יוענק גם השנה על ידי ראש העיר אשדוד ד"ר יחיאל לסרי.

r3.jpg

מוטי מלכא, מנכ"ל המשכן לאמנויות הבמה הפיס אשדוד: "תקופת תור הזהב מעוטרת בדמויות מופת ובכוחות יצירה המאירים את שמי העולם היהודי ותרמו רבות לתרבות העמים. פסטיבל "תור הזהב" באשדוד מספק חשיפה והכרות עם אחת התקופות הזוהרות בתולדות עם ישראל. השנה בפסטיבל, בחרנו להעמיק את הקשר עם המורשת היהודית ולייצר גשר תרבותי ורעיוני המחבר בין מזרח למערב, בין קהילות ישראל ובין תרבויות ומסורות שמלוות את עם ישראל בכל התפוצות. פסטיבל "תור הזהב" שמח לתת ערך מוסף לעיר אשדוד הרב תרבותית עם טעימה לאוצרות ולנכסים התרבותיים שהנחילה לנו תקופת תור הזהב וחשיפה למסורות ולמורשת התרבותית שהביאו איתם העולים.

"ד"ר יחיאל לסרי, ראש העיר אשדוד: " פסטיבל תור הזהב, שהתקיים באשדוד זו השנה הרביעית, הפגיש את הקשר היהודי – תרבותי עם תקופת תור הזהב. העיר אשדוד ידועה בשילוב הרב התרבותי ובשימור המורשת של הקהילות השונות, מציגה בפסטיבל זה את ההיצע התרבותי ומזמינה אתכם ליהנות ממופעים ושיתופי פעולה של אומנים שטרם נראו על הבמה, לצד הפקות מקור שנוצרו במיוחד לטובת הפסטיבל."

מעבר לאתר פסטיבל תור הזהב